Ziemia Obiecana, Rewolucja 1905 r. oraz Łódzkie Inicjatorki - trzy patronaty na 2025 r. dla Łodzi

Dzisiaj odbyła się konferencja dotycząca uchwalenia przez Radę Miejską w Łodzi trzech patronatów.

Małgorzata Moskwa–Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi: Będziemy mieli rok 50–lecia nagrania filmu ziemia obiecana, rok Łodzianek Inicjatorek, które prowadziły różne działania w okresie międzywojennym oraz rok rewolucji 1905 r. Z tej okazji nasze miejskie instytucje kultury przygotują wiele atrakcji i wydarzeń dla łodzian.

Karolina Kępka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Kilka lat temu przyjęliśmy taki zwyczaj w Radzie Miejskiej, żeby kolejny rok miał swojego patrona. W tym roku tych patronów będzie aż trzech. Rada Miejska przegłosowała potrzebne uchwały. Dodam, że inicjatorami były nasze miejskie jednostki.

Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: W przyszłym roku będziemy mieli trzy bardzo istotne patronaty. Chcemy, by wypełniały promocję oraz ogólną świadomość o mieście. Mam nadzieje, że zorganizowane wydarzenia przez miejskie instytucje kultury przybliżą historię tych wydarzeń.

Magdalena Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi: Ogromnie się cieszę, że projekt o Łodziankach Inicjatorkach zyskał uznanie radnych. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego roku. Chcemy pokazać, jak wiele łodzianek stało za najróżniejszymi inicjatywami. Będziemy realizować wystawę czasową, ale również spotkania z ciekawymi kobietami. Mam nadzieje, że te wspaniałe kobiety, które zapisały się w naszej historii będą znane nie tylko w Łodzi, ale również w całym kraju.

Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii: Nie ma dla Łodzi ważniejszego filmu niż ziemia obiecana. 21 lutego 2025 roku będzie dokładnie 50 rocznica premiery tego filmu. Muzeum Kinematografii przygotowuje wystawę poświęconą tej tematyce. Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych filmów w historii polskiego kina.

Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych: Nasze muzeum właściwie cały czas zajmuje się tematyką Rewolucji 1905 r. Chcemy zorganizować ogólnopolskie wydarzenie z innymi muzeami. Rewolucja, choć największy wpływ wywarła w Łodzi, to nie oznacza, że tylko do naszego miasta się ograniczała.

Polecane aktualności

Grafika promująca konkurs pod nazwą Łódź Pełna Sztuki. Na białym tle logo Łódź Kreuje, napis Łódź Pełna Sztuki, Konkurs dla NGO oraz grafika: poziome, różnokolorowe pasy farby, która miejscami zlewa się dużymi kroplami.
Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Drapacze chmur na miarę naszych możliwości. 50. lat temu rozpoczęła się budowa łódzkiego „Manhattanu”

Tomasz Walczak / BAM

15 maja 1975 roku wbito w Łodzi pierwszą łopatę na budowie Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej,… więcej

ŚWIADOMY SENIOR NA ZAKUPACH - WYDARZENIE W RAMACH XI ŁÓDZKICH SENIORALIÓW

Miejski Rzecznik Konsumentów w Łodzi

Miejski Rzecznik Konsumentów w Łodzi serdecznie zaprasza... więcej

Konkurs ofert - „Wspólnie - wsparcie rodziny i pieczy zastępczej w Łodzi”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie powierzenia realizacji zadania… więcej